A A A K K K
для людей із порушенням зору
Бахмутська районна рада
Донецької області

Історична довідка

З історії Бахмутського району

До  1917 року територія сучасного Бахмутського району перебувала в межах Бахмутського повіту Катеринославської губернії та Ізюмського повіту Харківської губернії. В межах повітів існував адміністративно-територіальний поділ на волості.

Після встановлення радянської влади декретом Раднаркому України від 5 лютого 1919 року із Бахмутського та Слов’яносербського повітів Катеринославської губернії була створена Донецька губернія.

Перше згадування про Бахмутський район як тимчасову адміністративну одиницю в складі Донецької губернії міститься в наказі Донецького губревкому від 11 січня 1920 року.

Але остаточний перехід від повітово-волосного адміністративно-територіального устрою до окружного й районного поділу відбувся, коли постановою Президії ВУЦВК від 7 березня у 1923 року був створений Бахмутський округ, а в його складі – Бахмутський район, до якого ввійшли території Бахмутської, Покровської та Званівської волостей. Ця дата й вважається початком історії Бахмутського району (1923 – 2020).

Через два місяці Бахмутський район був перейменований у Первомайський (ця назва вживалася деякий час, а потім вийшла з ужитку).  У 1924 році місто Бахмут було перейменоване в місто Артемівськ, а Бахмутський округ – в Артемівський округ.

У 1925 році в Україні скасовано поділ на губернії, а в 1930 році – й поділ на округи. Райони стали основними адміністративними одиницями, підпорядкованими безпосередньо центру. На території колишнього Артемівського округу залишилося 11 районів, серед них і Артемівський район. Місто Артемівськ було підпорядковане райвиконкому.

4 квітня 1932 року за постановою Президії ВУЦВК Артемівський район та його виконком були розформовані, територія ліквідованого району приєднана до Артемівської міської ради, яка відтепер підпорядковувалась безпосередньо центру.

2 липня 1932 року постановою ВУЦВК була створена Донецька область із центром у м. Артемівську (з 16 липня – з центром у м. Сталіне). До її складу ввійшла й Артемівська міськрада з приміською смугою (колишнім районом).

3 червня 1938 року за указом Президії Верховної Ради СРСР Донецька область була розділена на Сталінську й Ворошиловградську. Місто Артемівськ ввійшло до складу Сталінської області.

Постановою президії Сталінського облвиконкому від 25 вересня 1938 року територія Артемівської міськради (району) була розукрупнена, і з неї виділений Ямський район. У 1939 році місто Артемівськ виділене в окрему адміністративну одиницю.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 10 вересня 1959 року Ямський район Сталінської області був ліквідований, а його територія передана до складу Артемівського району.

9 листопада 1961 року указом Президії Верховної Ради УРСР Сталінська область була перейменована в Донецьку область.

З0 січня 1962 року згідно указу Президії Верховної Ради УРСР відбулося укрупнення сільських районів Української РСР до розміру виробничих колгоспно-радгоспних управлінь. До укрупненого Артемівського району ввійшли селища міського типу Корсунь і Луганське, сільради Дзержинського й Костянтинівського районів, та деякі сільради, підпорядковані раніше Горлівській, Дебальцівській та Єнакіївській міськрадам. Натомість частини території колишнього Ямського району були передані до складу Слов’янського району та Краснолиманської міськради.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 4 січня 1965 року райони були знову розукрупнені, і встановився територіальний склад Артемівського району, який залишався незмінним до 2015 року. Подальші зміни торкалися лише перейменування сільрад у межах району, їх укрупнення або розукрупнення.

20 травня 2015 року постановою Верховної Ради України до складу Артемівського району були включені території Миронівської селищної ради та Світлодарської міської ради. Постановою Верховної Ради України від 4 лютого 2016 року місто Артемівськ перейменоване в місто Бахмут, і Артемівський район – в Бахмутський район.

Сучасний Бахмутський район утворений 19 липня 2020 року згідно з постановою Верховної Ради України № 807-IX від 17 липня 2020 року в рамках адміністративно-територіальної реформи в Україні. До його складу увійшли: Бахмутська, Світлодарська, Сіверська, Соледарська, Торецька, Часовоярська міські та Званівська сільська територіальні громади.

Завідуючий відділом обліку фондів

КЗК «Бахмутський краєзнавчий музей»         І.А. Корнацький


Джерела:

  1. Державний архів Донецької області. Ф. 17, оп. 1, спр. 508, арк. 1-2.
  2. КЗК «Бахмутський краєзнавчий музей». Відділ фондів. Ф. 42, спр. 10; Ф. 44, спр. 14.
  3. История административно-территориального деления Донецкой области 1919 – 2000 гг.: сборник документов и материалов. Донецк, 2001. 272 с.
  4. Список населенных мест Бахмутского уезда Екатеринославской губернии. Екатеринослав, 1911. 43 с.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь